JĘZYK

Nasze inicjatywy

15.06.2014 Dzień Dziecka w St.Ives

Kolejny Dzień Dziecka za nami, tym razem świętowaliśmy w St.Ives. Dzięki uprzejmości Pana Daniela Guza mieliśmy okazję wesprzeć akcję zbiórki dla dzieci z Domu Dziecka w Polsce oraz zaprezentować się szerszej publiczności.
Nasze Stowarzyszenie było inicjatorem Pokazu Mody Ekologicznej, do którego przyłączyły się lokalne szkoły. Założeniem pokazu było uświadomienie rodzicom jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem, wykorzystując wszystko, co wbrew pozorom nie nadaje się już do użytku. Pomysłowość mam oraz wolontariuszek-projektantek nie miała granic! Nasze modelki zaprezentowały się w ekologicznych kreacjach wykonanych z maminej, zapomnianej już odzieży: koszulek, sukienek a nawet spodni; z folii, papieru, rolek po papierze toaletowym a nawet z przeczytanych już gazet! Dziewczynki wyglądały olśniewająco i zachwycały gracją na wybiegu. Ogromne brawa za odwagę!
Naszych uczniów można było oglądać jeszcze w dwóch odsłonach – recytatorów oraz wokalistów. Kolejne występy naszych dzieci kończyły się owacjami na stojąco! Praca z taką zdolną młodzieżą to czysta przyjemność, dziękujemy.
Oprócz występów na scenie oraz stoisk różnych organizacji i przedsiębiorstw, Warners Park w St.Ives wypełniły dmuchane zamki, ściana wspinaczkowa oraz inne atrakcje, z których dzieci mogły korzystać bez ograniczeń. Motocykliści Polish Bikers także pojawili się w St.Ives, gdzie wzbudzili ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród płci pięknej.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy organizatorowi za zaproszenie, wspaniałą atmosferę oraz przede wszystkim za uśmiech dzieci!

01.06.2014 Dzień Dziecka w PBIC

Pierwszego czerwca gościliśmy na obchodach Dnia Dziecka, zorganizowanych przez PBIC. Naszą cegiełką do całości był występ zespołu muzycznego, ktory zaprezentował 3 piosenki i podbił serca zebranej publiki.
Tradycyjnie, na naszym stoisku, zaprezentowaliśmy kilka możliwości kreatywnego spędzania czasu z dziećmi, przy niskim nakładzie finansowym. Dzieci miały okazję pokolorować obrazki piaskiem, wykonać wyjątkowe korony oraz ozdobić włosy modnymi kolorowymi warkoczykami.
Organizatorzy wydarzenia zapewnili świętującym zamki dmuchane, malowanie twarzy, występy artystyczne oraz pokaz mody lat 80-tych.
Dziękujemy za mile spędzony czas oraz gratulujemy udanej imprezy!

26.05.2014 Kite Festival

Dzień Mamy w tym roku spędzaliśmy nietypowo. W Russell Park, razem z Buptist Church oraz innymi angielskimi organizacjami, rozjaśnialiśmy twarzyczki dzieciom w bardzo pochmurny dzień. Na naszym stoisku można było popisać się pomysłowością, kolorując piaskiem obrazki, spróbować szczęscia w grze zręcznościowej, poczuć się jak prawdziwa gwiazda i odcisnąć rękę oraz przejść warkoczykową metamorfozę.
Pomimo deszczowej pogody, chętnych aby obudzić w sobie dziecko bylo wielu. Pozostałe organizacje także zapewniły milusińskim mnóstwo atrakcji. Dzieci mogły m.in.: pogłaskać węża, wziąć udział w tworzeniu ogromnego obrazu, stworzyć “coś z niczego” (przy wykorzystaniu materiałów wtórnego użytku), utrzeć nosa rodzicom, rzucając w nich mokrą gąbką…
Zdecydowanie ten dzień zaliczamy do udanych!

22.03.2014 Spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”, Kiermasz Wiosenny

Podczas świętowania Dnia Wiosny zaproponowaliśmy coś dla ducha oraz dla ciała.
Spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz Kiermasz Wiosenny nie były jedynymi atrakcjami tego dnia. Do dyspozycji gości był także bufet oraz można było spróbować swego szczęścia, biorąc udział w loterii.
Na początek kilka słów o przedstawnieniu. Rozśpiewany spektakl pod tytułem „Księżniczka na ziarnku grochu” pomógł młodym widzom rozwiązać niezwykle istotne zagadki bajkowego życia, odpowiadając na pytania: W jaki sposób sprawdzić czy księżniczka jest prawdziwa? Czy Książę może pokochać tylko prawdziwą Księżniczkę? Czy jego rodzice pomogą mu znaleźć tę jedyną, ukochaną? Widownia miała możliwość zobaczenia jak wygląda ta jedyna, najprawdziwsza księżniczka, a także poznać królewskie sposoby na sprawdzenie jej prawdziwości. Teatr przy fundacji kulturalnej.pl cudownie przeniósł nas do magicznego świata teatru lalkowego, w którym mogliśmy pomóc ścielić łóżko dla księżniczki, rozwikłać zagadkę w jaki sposób uzdrowić „całkiem niezdrową księżniczkę” oraz zobaczyć jak wygląda księżniczka, która zabija smoka jednym paluszkiem…
Furrorę zrobiły dekoracje wiosenne wykonane przez naszych uczniów i przedstawione podczas Kiermaszu Wiosennego. Stoisko mieniło sie kolorami, zachwycało pomysłowością oraz starannością prac.
Wydarzenie okazało się na tyle ważne, że mieliśmy zaszczyt gościć sąsiadów z Luton, Milton oraz Huntington. Dziękujemy wszystkim za przybycie, rewelacyjną atmosferę oraz już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia!

09.02.2014 WYJAZD DO LONDYNU NA SPEKTAKL „DZIADEK DO ORZECHÓW”

Kolejna nasza wycieczka do teatru okazała się wspaniałym wydarzeniem szczególnie dla naszych najmłodszych. Spektakl pt.: “Dziadek do orzechów” przygotowany przez Teatr Królewski  Muzeum Pałacu w Wilanowie, przeniósł młodych widzów w magiczny świat przeżyć  Klary i jej drewnianego Dziadka do orzechów oraz pozwolił poznać postaci tak niezwykłe, jak królewna Pirlipatka oraz Mysibaba.

Udział w spektaklu brali aktorzy i lalki – płaskie marionetki wzorowane na XVIII-wiecznych – animowane od góry w przestrzeni pięknej scenki marionetkowej.  Całość dopełniała muzyka Piotra Czajkowskigo.

 08.02.2014 BAL PRZEBIERAŃCÓW

Kto nie był, niech żałuje, a kto był… zapamięta ten bal na długo. Mowa oczywiście o Balu Przebierańców zorganizowanym przez PLCA (Stowarzyszenie Kultury i Języka Polskiego), który odbył się 8 lutego 2014. Kolorowy tłum księżniczek, rycerzy, batmanów, wróżek i innych magicznych postaci sprawił, że nawet dorośli na chwilę zapomnieli o codzienności i dali porwać się beztroskiej zabawie.

Oprócz tańców, uczestnicy balu mogli wziąć udział w licznych konkursach czy sprawdzić się podczas wykonywania specjalnie przygotowanej choreografii. Głównym punktem imprezy był wybór Króla i Królowej Balu, przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych. Postronne jury wybrało czterech uczestników balu, którzy nie tylko ładnie się prezentowali, ale przede wszystkim świetnie się bawili, zachęcając swoją aktywnością i rewelacyjnym nastrojem innych do wspólnej zabawy. Dzieci, jak przystało na Króla i Królową, otrzymały złote korony oraz atrakcyjne nagrody.

Dla wszystkich, którzy po szalonych tańcach chcieli posiedzieć w miłym towarzystwie oraz przyjaznej atmosferze, przygotowano bufet. Jak zwykle mamy (i tatusiowie!) z Polskiej Szkoły Sobotniej przy PLCA w Bedford nie zawiodły – uczestnicy balu mogli skosztować pysznych domowych wypieków!

Na uczestników balu czekało jeszcze więcej atrakcji – można było spróbować swego szczęścia biorąc udział w loterii, a także przeistoczyć w cudnego motylka bądź groźnego muszkietera, przy stoisku malowania twarzy.

Nieodłączną częścią Balu była minisesja fotograficzna, przeprowadzona dzięki uprzejmości Studia Broadway, która cieszyła się ogromna popularnością.

14.12.2013 OPŁATEK  SZKOLNY

W ostatnią sobotę przed Świętami Bożego Narodzenia chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na to ,że okres Adwentu to czas szczególny. To czas kiedy oczekujemy na narodziny Kogoś wyjątkowego. Czas,który powinnien być pełen zadumy nad naszym człowieczeństwem. Co roku magia nadchodzących świąt sprawia,że wszystko wokół nas staje się piękniejsze, a ludzie milsi i lepsi. Okres bożonarodzeniowy to czas pojednania i dążenia do wewnętrznej harmonii. Właśnie taki sens Bożego Narodzenia chcieliśmy pokazać organizując spotkanie opłatkowe w naszej szkole. Podczas tego spotkania modliliśmy się wspólnie i  dzieliliśmy się opłatkiem pobłogosławionym przez księdza proboszcza Grzegorza Aleksandrowicza. Spotkanie to pokazało naszym uczniom,że istotą świąt nie są prezenty pod choinką ,ale przede wszystkim to ,że jest szczególny czas w życiu każdej rodziny,czas miłości i pojednania.

01.12.2013  FESTIWAL ŚWIĄTECZNY

W niedzielę, 1 grudnia, polska społeczność w Bedford miała okazję uczestniczyć w Festiwalu Świątecznym, zorganizowanym przez Polską Szkołę Sobotnią przy PLCA. Wydarzenie to z pewnością zostanie zapamiętane jako jedno z większych, ponieważ ilość osób odwiedzających imprezę przerosła naze oczekiwania.

Na początku imprezy, którą zaszczycili swą obecnością wyjątkowi goście, wręczono podziękowania organizacjom, firmom i osobom, bez wsparcia których festiwal nie byłby tak wspaniały.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, na którą złożyły się występy uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej przy PLCA w Bedford przygotowane pod kierunkiem nauczycieli.  Każdy kolejny występ wprowadzał zgromadzonych w świąteczny nastrój, a fakt, że w grocie siedział Święty Mikołaj, trzymał nie tylko dzieci, w wielkim napięciu. Magii zaś dodawały dekoracje wykonane przez dzieci i rodziców, a świąteczną atmosferę dopełniały nastrojowa muzyka, domowe przysmaki  i  aromatyczny grzaniec.

Wokół sali ustawione były stanowiska kiermaszu, na których goście mogli obejrzeć, między innymi, świąteczne prace uczniów naszej szkoły. Te unikatowe dzieła sztuki oraz ręcznie wykonane świąteczne ozdoby, zrobione przez mamy naszych uczniów oraz nauczycieli, cieszyły się dużym powodzeniem. Tradycyjnie można było spróbować swego szczęścia biorąc udział w loterii fantowej. Także nasi darczyńcy na swych stoiskach prezentowali swoje produkty i usługi.

Wszystkie dzieci mogły skorzystać z plastycznych umiejętności pań, które malowały twarze, pomagały w dekorowaniu bombek i pierniczków. Można było także napisać list do Świętego Mikołaja.

Punktem kulminacyjnym imprezy była oczywiście wizyta Świętego Mikołaja, który w pięknie udekorowanej grocie rozdawał dzieciom słodkie prezenciki. Każdemu dziecku wykonano pamiątkową fotografie. Impreza ta na długo zostanie w pamięci mieszkańcó Bedford.

17.11.2013  WYJAZD DO POSK NA “PINOKIO”

Na scenie teatru POSK w Londynie wystawiany był już niejeden spektakl, ale „Pinokio” w reżyserii Sławomira Gaudyna należy do naprawdę udanych.  Szczególnie najmłodsza publiczność ukochała to wydarzenie  i  poprzez emocjonalne reakcje wyraziła swoją opinię. Teatr to magiczne miejsce dla dzieci, wszystkie  przeżyte tam chwile na długo pozostają w pamięci, uczą kontaktu ze sztuką,  rozwijają artystyczną wrażliwość oraz uczą odpowiedniego zachowania  w teatrze.

Dzięki naszemu wyjazdowi  40-ścioro dzieci mogło zobaczyć rewelacyjną grę swoich rówieśników z Londynu, którzy u boku dorosłych wystapili na deskach teatru Syrena. Spektakl ten zachwycił odbiorców nie tylko wspaniałą grą aktorską,ale również nowoczesną muzyką , wspaniałymi piosenkami i efektami specjalnymi.  W czasie rozmowy z odtwórcą  roli Pinokia dowiedzieliśmy się, że przygotowanie tego spektaklu trwało tylko 3 miesiące. To niesamowite,że efekt końcowy był tak wspaniały. Wszyscy uczestnicy naszej wycieczki  byli pod wrażeniem tego co zobaczyli i jeszcze długo w autokarze rozmawiali na ten temat, a w następną sobotę opowiadali , o tym co widzieli swoim kolegom i koleżankom podczas zajęć w Polskiej Szkole Sobotniej przy PLCA.

10.11.2013  UDZIAŁ W OBCHODACH DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W BEDFORD

W niedzielę 10 listopada 2013 delegacja  naszej szkoły brała udział w obchodach „Rememberce Day” w Bedford . Uroczystość ta rozpoczęła się po pomnikiem pamięci bohaterów I wojny światowej, który znajduje się nad rzeką. Po oddaniu hołdu i złożeniu kwiatów wszyscy uczestnicy na czele z merem miasta Bedford Davidem Hodgsonem przemaszerowali wzdłuż rzeki. Pośród wielu pocztów sztandarowych można było dostrzec polską flagę.

Następnie obchody tego święta przeniosły się do Domu Polskiego. Tutaj spotkali się przedstawiciele społczności polskiej w Bedford. Uroczystość tę uświetnili  swoją obecnością Mer miasta Bedford z małżonką oraz pan Tomasz Marszałek, uczestnik bitwy spod Monte Cassino. Podczas spotkania śpiewane były polskie pieśni patriotyczne, recytowane wiersze. Wszystko to dopełniała wspaniała dekoracja,którą stanowiły prace uczniów naszej szkoły pięknie oprawione przez naszych nauczycieli oraz biało- czerwone kwiaty podkreślające narodowy charakter tego święta.

09.11.2013 PASOWANIE NA UCZNIA SZKOŁY

Data 9 listopada 2013 na długo pozostanie w pamięci uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół  Polskiej Szkoły Sobotniej przy PLCA. W tym szczególnym dniu wszyscy uczniowie naszej szkoły uroczyście wstąpili do Braci Uczniowskiej. Uroczystość rozpoczęto hymnem Polski  i  wniesieniem  flagi narodowej, których to symboli nie mogło zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia, nie tylko w życiu szkoły ,ale całej społeczności polskiej w Bedford.

Ważnym elementem wydarzenia była część artystyczna, w której wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Każda klasa pod kierunkiem nauczycieli  i opiekunów przygotowała krótką prezentację artystyczną. Wszyscy uczniowie włożyli wiele pracy i wysiłku,aby ten dzień był wyjątkowy, nie tylko dla nich ,ale również dla ich nauczycieli i rodziców. Miło było patrzeć na kolejne występy, które kończyły się zasłużonymi brawami.

Najważniejszą jednak częścią uroczystości okazało się Pasowanie na Ucznia. Wszystkie dzieci, odświętnie ubrane, zdawały sobie sprawę z powagi chwili. W sali wyczuwało się podniosłą atmosferę,którą potęgowały dodatkowo słowa  “Pasuję Cię na ucznia/uczennicę Polskiej Szkoły Sobotniej”  wypowiadane do każdego ucznia, a dotknięcie dużym, czerwonym ołówkiem było wielkim przeżyciem dla każdego ucznia, bez względu na wiek. Każda uczennica i uczeń otrzymali legitymacje  uczniowskie, które od tej pory będą nosić z dumą. Dla wielu z nich ten dzień będzie jednym z najważniejszych, nie tylko w ich życiu,ale także ich rodziców. Szacunek, pełen nadziei wzrok, otwarte serca oraz zaufanie dają wiarę w sens istnienia polskiej szkoły tu, na emigracji.

Powagę tej uroczystości oraz wyjątkowy charakter podkreślały piękna muzyka i dekoracje.

09.11.13 OBCHODY  DNIA  NIEPODLEGŁOŚCI

09 listopada w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Niepodległości, przygotowane przez naszych uczniów. Prezentacją historyczno- literacką zajęła się najstarsza klasa, pod kierunkiem nauczyciela.Uczennice krótko zaprezentowały nam dlaczego 11 listopada jest tak ważną datą, nie tylko w historii Polski,ale również Europy. Ich prezentację cudownie dopełniła,wykonana przez nie na żywo piosenka „Rozkwitały pąki białych róż”, która swym  wymownym tekstem oddała nastrój tamtych,jakże odległych dla nas czasów, o których jako Polacy powinniśmy pamiętać. A pamięć o tych ,którzy walczyli    „ za nasza i waszą wolność” przekazywać następnym pokoleniom Polaków.  Podczas uroczystości można było podziwiać piękne godła Polski wykonane przez klasę I, mapy Polski wykonane różnymi technikami przez klasę III/IV na lekcjach geografii oraz prace uczniów z różnych klas wykonane na konkurs pt.”Polska nasza ojczyzna”.

09.11.13 DZIEŃ NAUCZYCIELA

W naszej  szkole obchodzony był nietypowo, ponieważ zamiast w październiku odbył się w listopadzie. Nasi nauczyciele , asystenci i wolontariusze byli bardzo miło zaskoczeni kiedy to klasa III/IV w imieniu wszystkich uczniów podziękowała, nie tylko za trud i pracę jaką wkładają w nauczanie i wychowywanie młodych ludzi ,ale także za to,że są zawsze uśmiechnięci i pełni optymizmu. Te radosne chwile utwierdzają nas w przekonaniu ,że podążamy w dobrym kierunku i to co robimy jest tak bardzo potrzebne.

13.10.2013  AKCJA KOLORUJEMY

13 października 2013 roku razem z Polską Akademią Futbolu mieliśmy przyjemność przygotować ogromną flagę, która zawisła na meczu Polska-Anglia na Wembley. Powstanie ponad 10-metrowej flagi było częścią akcji “KolorujeMY”, mającej na celu pomoc dzieciom z domów dziecka w Polsce. Cel akcji jest bardzo szczytny – wyremontować w 2013 roku minimum 3 domy dziecka. W akcji “KolorujeMY” na codzień biorą udział Stowarzyszenia Kibiców działające przy klubach sportowych, fani futbolu, ludzie dobrej woli a także szeroka gama firm usługowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych. PLCA oraz przyjaciele, biorąc udział w akcji gościnnie, postarali się aby flaga była widoczna i zwróciła uwagę jak największej widowni na piłkarskim meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 2014. Wierzymy że nasza pomoc przyczyniła się, choć w małym stopniu, do wyremontowania domu dziecka!

19.05.2013  Przedstawienie Teatru Włóczykij pt.: “Przygody jeża spod miasta Zgierza”.

Dnia 19 maja, w St. Cuthbert’s Hall, odbyło się przedstawienie Teatru Włóczykij pt.: „Przygody jeża spod miasta Zgierza”. Pani Ewa Zielińska – aktorka, reżyserka i animatorka kultury, z pełnym zaangażowaniem i ekspresją przedstawiła przepiękną i wzruszającą opowieść o tym, jak trudno jest żyć bez rodziny. (Fotorelacjaz przedstawienia w zakładce “Galeria” oraz na stronie BedfordPL.)

Wszyscy zgromadzeni z zaciekawieniem oglądali przygody tytułowego jeża. Podczas poszczególnych etapów spektaklu muzyka, a także dźwięki i kolory przyrody, przeplatały się wzajemnie, tworząc niezapomniane wrażenia. Najbardziej aktywne były dzieci, które z chęcią brały udział w przedstawieniu oraz warsztatach plastyczno-psychologicznych, integralnej części spektaklu.

Pod koniec spotkania dzieci przekazały pani Ewie piękny bukiet kwiatów – wyraz wdzięczności i uznania.

Po warsztatach wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek. Dzięki uprzejmości pań: Julii Dylewskiej, Anny Górniak, Marzeny Maćkowiak, Dominiki Oblickiej, Zofii Pawlik widzowie mogli skosztować domowej roboty pysznych ciast. Dzieci natomiast otrzymały słodkości, które ufundowała sieć sklepów spożywczych w Bedford Nasza Biedronka.

Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, wspaniałą atmosferę, uśmiech na twarzach i świadomość, że wydarzenia kulturalne, zwłaszcza dla najmłodszych, są w Bedford potrzebne.